Vágjunk rendet a funkcionális fitnesz és a CrossFit között!
Alapvetően ugyanazt a sportágat jelenti a kettő, de mégis határozott különbség van a két fogalom között.
BővebbenNapjaink egyik fontos kérdése számos ember számára, hogy mikor, hogyan, milyen edzésformát, sportágat kezdjen el művelni, mivel tud a legjobban kikapcsolni a mindennapi munkából. A funkcionális fitnesz rengeteg szempontból tud előnyös lenni, sőt mindazon emberek számára tud segítséget nyújtani, akik előtte maximum testnevelés órán mozogtak rendszeresen.
De mégis mivel tud többet, vagy miben tud mást egyéb sportágakhoz képest a funkcionális fitnesz? A témában Zabos Gergelyhez, a Bro’z Debrecen teremvezetőjéhez, edzőjéhez, valamint a Cívis Multisport Sportegyesület (CMSE) elnökéhez fordultunk. Elmondta, ha valaki vacillál azon, elkezdje-e a sportágat, és tudja, hogy van a közelében egy minőségi edzőterem, az ne habozzon!
Hozzátette, azért meri ezt mondani, mert a funkcionális fitneszt bárki és bármikor elkezdheti.
“Például a mi termünk jól felszerelt, számos gyógytornász, FMS szakértő is van nálunk (FMS: értékelő és osztályozó rendszer, amely az ízületi láncolat stabil-mobil működésének kulcsfontosságú mintáit vizsgálja – a szerk.), így az ő kezük alatt, tanácsaikat meghallgatva optimálisan lehet funkcionális fitneszt végezni” – magyarázta a teremvezető.
A mindennapi életünket tudja segíteni
Egyébiránt a funkcionális fitnesz nagyon sok mindenben tud segíteni:
“Itt a szavakat érdemes megvizsgálni: a sportág a funkciók javításában segít. A legtöbb teremben, így nálunk is, a sportolók 95 százaléka rekreációs sportoló. Ez azt jelenti, hogy az adott személy nem más sportot vagy nem funkcionális fitneszt profi módon művelő egyén, hanem hétköznapi ember. Nekik pedig azért kiváló, mert a mindennapi élethez szükséges funkciókat, mozgásokat utánozza és fejleszti a sportág” – fogalmazta meg a lényeget Zabos Gergely.
Hozzátette, a sportág abban talált utat a fitneszen belül, hogy gyakorlatilag bármilyen mozgásformához fel tud készíteni, vagy bármilyen mozgásformát képes utánozni.
Az elnök egy érzékletes példát is említ ezzel kapcsolatban:
“Itt nem arról van szó, hogy valaki edzi a bicepszét, mert nagyobbat akar, hanem azért fejleszti valaki a kardiovaszkuláris képességeit, mert ha fel kell futni a gyerek után a domboldalon, akkor ne kapjon szívrohamot” – mutat rá a teremvezető.
Ehhez kapcsolódóan megjegyezte, a sportágban azért vannak szabad súlyok és azért mindent a földről vesznek fel a sportolók, illetve minél nagyobb dolgokat, minél többször, mert a való életben is felvesszük a földről a gyereket, a kutyát, a táskát is, megemelünk, arrébb teszünk dolgokat és így tovább.
“Azért vannak a húzódzkodások, a húzások, mert ha fel kell mászni valahova, vagy extrém esetben, ha meg kell kapaszkodni a sziklán, mert lezuhansz, akkor ilyen esetekben nem biztos, hogy segít, hogy te óriási súlyokat mozgattál a lábtológépen” – folytatta Zabos Gergely.
Általánosságban tehát elmondható, a funkcionális fitnesz a mindennapi életnek a funkcióit segíti. Ez pedig azért fontos, mert az ezt művelők nagy részét a rekreációs sportolók, vagyis azok teszik ki, akik nem profi sportolóként művelik a funkcionális fitneszt vagy nem sportolnak mást.
Tényleg mindennek az alapját jelenti
“Elsősorban nem az a lényege ennek a sportnak, hogy nagy izomzatunk legyen, az csak egy mellékhatás, ami nem árt természetesen. Itt a hangsúly nem azon van, mekkora vagy, hanem az ügyesség és az erő kombinációján, amit persze meg kell fűszerezni egy jó adag állóképességgel” – fejtette ki az elnök. Hozzáfűzte, az ő termükben és a legtöbb helyen a rekreációs sportolóknak valóban olyan edzéseket tartanak, ahol az a cél, hogy erősebb, ügyesebb legyen az adott személy.
Egyébiránt érdemes összevetni más sportágakkal a funkcionális fitneszt.
Zabos Gergely határozott véleménye szerint a sportág minden sportnak az alapja lehet, sőt ma már minden sportnak az alapja is.
“A funkcionális fitneszt egy óriási halmazként kell elképzelni, amiben például egy gerelyhajító olyan típusú mozgásokat tud elvégezni az ilyen jellegű edzésén, ami abban segíti, hogy ügyesebben, erősebben dobja messzebbre a gerelyt. Példának okáért nézzünk egy focistát is. Az ő számára a funkcionális fitnesz kiegészítő edzésen olyan gyakorlatokat lehet csinálni, amelyek többek között a robbanékonyságát fejlesztik, de akár a térd megerősítésére is helyezheti a hangsúlyt, ami segíthet a sérülések elkerülésében” – sorolta a sportág előnyeit a teremvezető.
Zabos Gergely mindezekhez hozzátette, nincs ma már olyan profi sportoló – legalábbis aki komolyan gondolja azt, amit művel –, akinek a heti edzéstervében nincsenek meg a funkcionálisfitnesz-edzések.
Nem kell hozzá sportmúlt
“LeBron James is jár külön ilyen típusú edzésre, ahol a szalagjait, ízületeit erősítik a ruganyossága megtartása miatt. Neki erre azért van szüksége, hogy elkerülje a sérüléseket, mivel az ő korában – idén decemberben tölti a negyvenet – egy komolyabb sérülés már végzetes lehet a karrierjére. Fontos még ehhez hozzátenni, hogy a sérülésmentesség egyik kulcsa az ő sportjában a stabil és erős törzsizomzat, és James erre szintén külön hangsúlyt fektet az edzéseiben” – fejtegette a teremvezető.
Látható, a funkcionális fitnesz bárki számára tud valamiféle segítséget, valami pluszt nyújtani.
Nem lehet eléggé hangsúlyozni a sportág egyik legfontosabb ismérvét, miszerint bárki elkezdheti bármikor és nem szükséges sportmúlt sem hozzá.
“Mindenkinek tud valami hasznosat adni, a kérdés, ki mit vesz ki belőle. Lehet teljesen az alapoktól kezdeni, de mint ahogy a példámban említettem, egy profi sportoló számára is elengedhetetlen a sportág, csak ő már specifikusabb edzéseket fog végrehajtani” – zárta mondandóját Zabos Gergely.
- írta Gaál Csaba
Alapvetően ugyanazt a sportágat jelenti a kettő, de mégis határozott különbség van a két fogalom között.
BővebbenEgyelőre azonban a sportág gyerekcipőben jár Magyarországon.
BővebbenA funkcionális fitnesz azonnali sikerélményt ad, ráadásul még jól is lehet szórakozni a művelése közben.
Bővebben