Vágjunk rendet a funkcionális fitnesz és a CrossFit között!
Alapvetően ugyanazt a sportágat jelenti a kettő, de mégis határozott különbség van a két fogalom között.
BővebbenAz utóbbi években láthatóan feljövőben van a funkcionális fitnesz, mint sportág. Egyre több terem jön létre, egyre többen vágnak bele a sportág művelésébe. Ahogy az korábbi cikkünkből kiderült, létrejött a nemzetközi szövetség, valamint országos szövetségek is megalakultak szerte a világban.
De hogy mit jelent ma az embereknek, és mégis milyen jövő várhat a sportágra, arról Zabos Gergely, a Bro’z Debrecen funkcionálisfitnesz-terem vezetője, edzője, valamint a Cívis Multisport Sportegyesület (CMSE) elnöke beszélt nekünk. „Ha valaki egy minőségi terembe jár, akkor az alap, fizikai egészségen túl a lelki egészséget is segítheti a sportág. Egyfajta szociális kielégülést okozhat a funkcionális fitnesz, hiszen például a hozzánk járók közül is sokan vannak, akik a jó közösségért, a csapatban való edzésért jönnek mozogni.
„Ez néhányaknak egy hitvallás és akár függőség is
– fejtette ki a teremvezető.
Elnézve a világunkban jelen lévő tendenciákat, értem ezalatt, hogy mennyien dolgoznak számítógép előtt, magányosan, irodában ülve és alig mozogva, gyaníthatóan van jövője a sportágnak. Zabos Gergely maga is arról számolt be, hogy rengeteg például IT-szektorból érkező ember jár hozzájuk edzeni. „A funkcionális fitnesz éppen ezért rekreációs szerepet tölt be, vagyis kiszakít a mindennapokból. A sportág művelése során olyan dolgokat lehet csinálni, amit sem a munkádban, sem a magánéletedben nem csinálsz. Például ha te könyvtárosként egész nap ülsz, és olvasol, akkor neked az olvasás az nem jó rekreáció. De ha te mondjuk egy gyárban dolgozol, és egész nap mozogsz, emberek között vagy, akkor neked az a jó rekreáció, ha csendben ülsz, egyedül vagy és olvasol – fejtette ki.
Mindezekből kiviláglik, az embernek egyensúlyra kell törekedni az életében. A jelenünkben és láthatóan az elkövetkező években egyre elterjedtebb az ülő munka, be van osztva az emberek élete, néha minden mással kell foglalkozniuk, és testmozgásra kevésbé van idejük.
A CMSE elnöke éppen ezért hívja fel a figyelmet a rendszeresség fontosságára, amit a legtöbb sporthoz hasonlóan a funkcionális fitnesz is megad.
Zabos Gergelyt a sportág közeljövőjével kapcsolatban is kérdeztük. „Magyarországon gyerekcipőben jár a funkcionális fitnesz, mivel a lehetőség egyszerűen nincs úgy megteremtve, mint például az Egyesült Államokban, amely – csakúgy, mint számos más esetben – élen jár a sportág művelésében” – tudatta. Korábbi cikkünkben mi is írtunk róla, mennyi élsportoló számára alapvető a funkcionálisfitnesz-edzés, de ez egyelőre itthon még közel sem valósult meg.
„Magyarországon a sportolók nagyjából felső 5 százaléka edz ilyen módon. Ha focizol, akkor csak a futballtréning van, más nincs. Például a magyar úszók egyesületei még nem fizetnek funkcionálisfitnesz-edzőknek külön tréningért. Az Egyesült Államokban azonban több ezer egyesületnél, gazdaságilag üzemeltetett klubnál már jelen van ez az edzésforma. Sőt, azt kell mondani, hogy egyszerűen jóval több termet alakítanak az ilyen csapatok sportkomplexumaiban.
Zabos Gergely véleménye szerint valamikor ez a szemlélet óhatatlanul itthon is meg fog jelenni, idővel biztosan követni fogjuk ebből a szempontból a nyugati országokat, valamint az Egyesült Államokat.
„Egyszerűen a profi sportolók részéről ki kell alakulni egy igénynek sportág felé, ami több termet szül, így pedig a rekreációs sportolóknak is több lehetőségük lesz elmenni mozogni”
– magyarázta a teremvezető. Hozzátette, például Debrecenben sokan azért nem járnak hozzájuk edzeni, mert a város másik végében laknak, de ha lenne lehetőségük a közelükben mozogni, már régen elkezdték volna a funkcionális fitneszt.
Gaál Csaba
Alapvetően ugyanazt a sportágat jelenti a kettő, de mégis határozott különbség van a két fogalom között.
BővebbenA funkcionális fitnesz azonnali sikerélményt ad, ráadásul még jól is lehet szórakozni a művelése közben.
BővebbenNincs ma már olyan sportoló, aki ne járna funkcionálisfitnesz-edzésre.
Bővebben